“Mikołajek. Jak to się zaczęło” – czyli prawdziwe początki Mikołajka

Książki o przygodach Mikołajka to światowy klasyk dla najmłodszych czytelników już od lat 60 XX wieku. Swoją popularność zawdzięczają jedynemu w swoim rodzaju poczuciu humoru dwójki autorów tej serii. René Goscinny stworzył tekst, a Jean-Jacques Sempé ilustracje, co razem dało ponadczasowe i nierozerwalne połączenie. „Mikołajek” rozpoczyna serię książek, ale prawdziwy początek historii o małym rozrabiace ukazał się znacznie wcześniej w prasie, w dzienniku „Sud-Quest Dimanche”, w postaci komiksu, co zostało przedstawione w książce zatytułowanej “Mikołajek. Jak to się zaczęło”. Główną postacią jest oczywiście Mikołajek, a w jego perypetiach towarzyszą mu jego rodzice, pan Bledurt, czyli nieprzyjemny i dokuczliwy sąsiad, a także pierwowzory takich postaci jak Ananiasz, Alcest oraz innych kolegów Mikołajka, bez których wiele niezapomnianych przygód nie miałoby miejsca. Tak naprawdę autorzy nie planowali serii książek, ale zainteresowanie, jakim czytelnicy obdarzyli ten komiks, zainspirowało ich do kontynuacji historii zabawnego chłopca, który często wpada w kłopoty. “Mikołajek. Jak to się zaczęło” to wspaniałe uzupełnienie dla wszystkich miłośników przygód Mikołajka.

Mikołajek – niezapomniane dzieciństwo

Mikołajek to chłopiec mieszkający we Francji na przełomie lat 50 i 60 XX wieku. Jego przygody, które bawią i uczą, zostały opisane w barwny i przyjazny dla czytelnika sposób, przez co książka jest łatwa do czytania, pomimo że powstała już dość dawno. Historie z dnia codziennego, które pokazują, że dziecięcy świat bez tabletów i komputerów może być nawet ciekawszy, a niezapomniane przygody mogą wydarzyć się każdego dnia w domu, szkole czy na dworze. To wspaniała lektura nie tylko dla dzieci. Dorośli czytający swym pociechom, powrócą do swoich wspomnień z lat dzieciństwa i w historiach Mikołajka odnajdą wątki, które można docenić i zrozumieć właśnie w dorosłym życiu.

Twórczość autorów

René Goscinny i Jean-Jacques Sempé stworzyli serię książek o Mikołajku, należą do nich:

– “Mikołajek”,

– “Rekreacje Mikołajka”,

– “Mikołajek i inne chłopaki”,

– “Wakacje Mikołajka”,

– “Joachim ma kłopoty” (tytuł zmieniony na “Mikołajek ma kłopoty”).  

Córka René Goscinny’ego – Anna po upłynięciu ponad 30 lat od śmierci ojca, postanowiła opublikować opowiadania o Mikołajku, które dotychczas nie były znane. W ten sposób wielbiciele serii zyskali możliwość przeczytania “Nowych przygód Mikołajka”, które zostały wydane w trzech tomach. Ostatni zawiera 10 historyjek, o których wcześniej nie wiedział nawet autor ilustracji – Sempé, dlatego te powstały współcześnie, wiele lat po napisaniu tekstu.

René Gościnny jest także autorem cyklu komiksów o Asteriksie.